Jarmark o bogatej historii
Wydarzenie o tak długiej tradycji zapoczątkował papież Aleksander IV w 1260 roku, gdy nadał Dominikanom z Gdańska przywilej urządzenia jarmarku oraz nabożeństwa w dniu święta ich założyciela. Za udział w nich wierni mogliby uzyskać odpust zupełny. Już wtedy kupcy rozstawiali na placu swoje kramy, oferując zainteresowanym produkty z całego świata. Chętni mogli uczestniczyć również w pokazach wędrownych aktorów i spojrzeć prosto w oczy egzotycznym zwierzętom.
Z biegiem lat Jarmark św. Dominika przybierał coraz większe rozmiary, przeistaczając się w bardzo ważne święto, w którym uczestniczyli przedstawiciele szlachty oraz rodziny królewskiej.
Współczesny Jarmark Dominikański - czy warto go odwiedzić?
Dziś przedsięwzięcie organizowane ku czci św. Dominika ma zasięg międzynarodowy, dzięki czemu na stoiskach spotkamy ponad 1000 sprzedawców z wielu krajów świata. Będziemy mieli okazję porozmawiać z artystami, rzemieślnikami i kolekcjonerami przeróżnych przedmiotów. Podobnych artykułów próżno szukać na sklepowych półkach! Znajdziemy samodzielnie wykonane naczynia, rzadką biżuterię, dzierganą na szydełku odzież i doskonałą żywność regionalną. Nie zapomnijmy o bogatej ofercie gastronomicznej, z której słynie to ważne wydarzenie.
Od ostatniej soboty lipca tego roku i przez kolejne trzy tygodnie mamy okazję skorzystać z wielu atrakcji artystycznych. Wśród propozycji programowych znajdują się parady uliczne, koncerty muzyczne pod gwiazdami oraz zachwycające pokazy sztucznych ogni. Najmłodsi mogą wziąć udział w edukacyjnych warsztatach, pokazach i animacjach, przygotowanych specjalnie dla nich.